Prižiūrint vilnos gaminius svarbu žinoti keletą pagrindinių taisyklių susijusių su temperatūra, skalbimo būdais ir priemonėmis. Įprastai jas galima pritaikyti bet kokiam vilnos gaminiui: rūbui, antklodei, šlepetėms, pledui. Tačiau skirtingų vilnos gaminių priežiūros rutinoje yra ir tam tikrų palengvinančių dalykų, kurie gali būti itin naudingi, dalinamės jais.
Pirminė bet kokio vilnos gaminio priežiūros priemonė – vėdinimas
Vilna nėra tas pluoštas, kurį reikia dažnai skalbti ar valyti. Pirmiausia, ką reikia padaryti, tai bet kokį gaminį dažnai vėdinti, pavyzdžiui, jeigu sekmadieniais keičiate patalynės užvalkalus – išneškite vilnonę antklodę į lauką ar vėdinamą balkoną.
Tik būtinai venkite tiesioginių saulės spindulių ir leiskite darbuotis grynam orui, vėjui. Ypatingai gerai vilna išsivalo žiemą patiesta ant švaraus sniego.
Vėdinimas padės greičiau pašalinti susikaupusius kvapus, vilna savaime prasivalys, tai natūralus jos procesas – „atsinaujinti“ esant palankioms sąlygoms. Taip pat antklodę, pledą, šlepetes ir pan. galite išpurtyti ar net atsargiai nusiurbti dulkių siurbliu.
Atėjus metui rimtesnei priežiūrai – išsiaiškinkite vilnos rūšį
Jeigu jaučiate, kad jau atėjo metas rimtesnei vilnos gaminio priežiūrai – atidžiai peržiūrėkite gaminio priežiūros etiketę. Jeigu ją nukirpote arba galbūt ji nubluko – tuomet vadovaukitės vilnos rūšimi.
100% merinosų vilnos gaminius dažniausiai galima skalbti rankomis arba skalbimo mašina. Jeigu vilnos gaminyje yra kuprangurių arba kašmyro vilnos – rekomenduojama šių gaminių valymą patikėti profesionalams. Jeigu patys nuspręsti skalbti gaminį, kurio sudėtyje yra kupranugarių arba kašmyro vilnos – po skalbimo jis gali prarasti savo švelnumą, vilna „susisuks“. Profesionalai taiko sauso valymo metodą, todėl gaminiai su kupranugarių arba kašmyro vilna nepraranda savo švelnumo.
Vilnonės patalynės priežiūra
100% merinosų vilnos antklodes, pagalvių užvalkalus ir čiužinio paklotus galima skalbti vilnos režimu (30°C) su skysta skalbimo priemone skirta vilnai. Jeigu gaminys į skalbimo mašiną netelpa, tuomet rekomenduojame gaminį skalbti rankomis vonioje arba dušo kabinoje (jeigu ji yra aukštesnė, kad būtų galima bent minimaliai prisipildyti vandens).
Užmerkite gaminį vandenyje, įpilkite skalbiklio ir sukamaisiais judesiais plaukite gaminį. Išleiskite vandenį ir procesą kartokite, taip pat nepamirškite gaminio išskalauti jau nenaudodami skalbiklio. Atkreipiame dėmesį, kad vilna prisigers daug vandens ir bus sunki, tad po skalbimo gaminį bent kiek aukščiau pakelkite, kad vanduo galėtų išbėgti. Tam gali pasitarnauti kėdė ar tvirtas šluotos kotas.
Vėliau gaminį galite padžiauti lauke, pavėsyje, arba išgręžti skalbimo mašinoje, jeigu yra speciali funkcija skirta vilnos gaminiams.
Vilnonių šlepečių priežiūra
100% merinosų vilnos šlepetes galima skalbti vilnos režimu (30°C) arba rankomis su skysta skalbimo priemone skirta vilnai. Prieš skalbimą jas išpurtykite arba atsargiai nusiurbkite. Jeigu norite išvalyti tik tam tikrą dėmę, tai padarykite su drėgna šluoste.
Vilnonių kojinių, liemenių, chalatų ir kitų aprangos detalių priežiūra
Prieš rimtesnę aprangos detalių priežiūra atkreipkite dėmesį į priežiūos etiketę. Jeigu skalbimas galimas – galite gaminį plauti rankomis:
1. Pripildykite kriauklę, vonią ar indą vandeniu. Pilkite drungną, maždaug 30°C temperatūros vandenį.
2. Įpilkite skysto ploviklio. Jei norite būti tikri, jog nesugadinsite audinio, naudokite skalbimo priemonę, kurios sudėtyje yra lanolino.
3. Išmirkykite. Pamerkite gaminį į vandenį ir palikite kelioms minutėms.
4. Išskalbkite. Švelniai skalbkite gaminį sukamaisiais judesiais. Atsargiai patrinkite vietas, kur susikaupė nešvarumai, ant jų galite papildomai užpilti ploviklio, jog purvas tikrai pasišalintų.
5. Praskalaukite. Drungnu vandeniu, silpna srove skalaukite gaminį kriauklėje, vonioje ar inde tai darykite sukamaisiais judesiais. Skalaukite tol, kol išplausite visą skalbiklį.
6. Pašalinkite vandens perteklių. Įsigėręs į vilną vanduo padaro ją itin pažeidžiamą, todėl džiovinti būtina atsargiai. Išimkite drabužius iš vandens ir lengvai suspauskite, kad vanduo pasišalintų. Gaminį galite palikti kriauklėje, vonioje ar inde, kol iš jo pasišalins susikaupęs vanduo, tokiu atveju jį reikėtų šiek tiek pakelti.
7. Prieš džiovinant. Norint išvengti galimo vilnos susitraukimo švelniai ištempkite gaminį ir kabinkite džiūti, jeigu gaminys itin plonas – jį patieskite horizontaliai ant švaraus sauso rankšluosčio.
Jeigu nenorite gaminio skalbti rankomis, tuomet tai darykite su skalbimo mašina, vilnos režimu 30°C temperatūros vandenyje ir su skysta skalbimo priemone skirta vilnai.
Vilna, būdama natūralus pluoštas, yra linkusi šiek tiek pūkuotis ir „burbuliuotis“ – juos galite nurinkti su specialiais pūkų nurinkėjais.