Nemokamas pristatymas Lietuvoje perkant už 35 €
Nemokamas pristatymas Lietuvoje perkant už 35 €

Chirurgas atkreipė dėmesį į teigiamas vilnos savybes: nauda begalinė

Vilna (lot. lana), tai natūralus pluoštas, gaunamas iš gyvūnų odos plaukų. Seniausi istoriniai šaltiniai fiksuoja, jog vilna kaip pluoštas buvo pradėtas naudoti ypač senai, dar prieš keturis tūkstančius metų. Priklausomai nuo geografinės teritorijos ir gyvūnų paplitimo, dominavo tam tikro gyvūno vilna. Šiandien pasaulyje yra sutinkamos kelios pagrindinės vilnos rūšys: avių, alpakų, kupranugarių, jakų, angoros ožkų, kašmyro bei ožkų vilna (mohera). Šios vilnos rūšys viena nuo kitos skiriasi plauko ilgiu ir storiu. Kuo ilgesnis ir plonesnis plaukas, tuo kokybiškesnis, švelnesnis ir brangesnis pluoštas.

Nuostabios vilnos savybės

Vilnos pluoštas pasižymi tamprumu, elastingumu, šilumą ir garsą izoliuojančiomis savybėmis, sugeria drėgmę, apsaugo nuo UV spindulių ir yra atsparus karščiui. Iki 110 °C kaitros veikiamas jis nesikeičia, tačiau nuo per aukštos temperatūros traukiasi. Vandenyje sudrėkinto vilnos plauko stiprumas sumažėja 5-15%, todėl ją patariama skalbti atsargiai. Tačiau net ir daug kartų išskalbtas vilnonis gaminys savo puikiųjų savybių nepraranda, jei tik yra teisingai prižiūrimas.

Nuo seno naudojama

Matome, kad jau daugiau nei 40 amžių žmogus sugeba panaudoti vilną savo buityje, gamina iš jos drabužius, vilnones kojines, vilnones pirštines, šalikus, patalynę ir kt. Tačiau vilna surado savo vietą ir medicinoje. Pradžioje ji buvo vartojama liaudies medicinoje, tačiau pastaraisiais dešimtmečiais vertinama ir naudojama klasikinės medicinos praktikoje kaip pagalbinė priemonė, galinti padėti medikamentams greičiau įveikti įvairius organizmo susirgimus.

Nr. 1 naujagimiams

Dar studijų metais tuometinėje Kauno medicinos akademijoje (dabar – Lietuvos cveikatos mokslų universitetas) stebėjau, kaip aprengiami neišnešioti naujagimiai inkubatoriuose: uždedamos vilnonės kepuraitės, užmaunamos pirštinės ir kojinės. Tačiau ne dėl šilumos – kad vilna, dirgindama odoje esančius receptorius, skatintų naujagimio kvėpavimo procesą ir jis nepamirštų, kad turi kvėpuoti.

Kas tas lanolinas?

Literatūroje yra aprašomi pavieniai alergijos vilnai atvejai, o tai gali būti susiję su vilnoje esančiu lanolinu. Lanolinas yra natūralus vilnos plauką dengiantis riebalas, stabdantis erkučių ar grybelio atsiradimą. Kartu tai ir natūralus antiseptikas, kuris tirpdamas įsiskverbia į odos poras ir turi teigiamo poveikio sąnariams, atpalaiduoja raumenis, padeda gerinti žmogaus kraujotakos ir kvėpavimo sistemas bei neretai naudojamas ingredientas veido kremų gamybai kaip drėkinamoji priemonė.

Geram miegui – vilnonė patalynė

Vilna dėl savo struktūros sukuria aplink kūną tam tikrą termoizoliacinį barjerą, kuris apsaugo tiek nuo karščio, tiek nuo šalčio, todėl padeda palaikyti natūralią kūno temperatūrą. Ji puikiai sugeria ir išgarina drėgmę, todėl pasirinkus vilnonę patalynę, neteks atsibusti išpiltam prakaito, o tai ypač svarbu geram miegui užtikrinti ir nuovargiui bei stresui mažinti. Vilnonėse antklodėse nesidaugina prakaito kvapą sukeliantys ir alergijas provokuojantys pelėsiai, bakterijos ir namų dulkės. Vilna – idealus variantas tiems, kas stipriai prakaituoja ar jautriai reaguoja į temperatūros pokyčius.

Vilnonė antklodė
Pagalba medicinoje

Jau dirbdamas gydytoju chirurgu atkreipiau dėmesį į tai, kad šiluma padeda mažinti skausmą, tinimą, pagerina sąnarių judrumą. Pradžioje pacientams paskirdavau šiltus kompresus, šildančius tepaliukus su kamparu, termoforus, elektrines pagalves, infraraudonųjų spindulių lempas. Šios priemonės buvo veiksmingos, tačiau ne kiekvienam prieinamos ir patogios. Ieškodamas alternatyvų, plačiau pasidomėjau vilnos savybėmis. Vilna yra nesudėtingas, nebrangus, saugus ir veiksmingas būdas, galintis padėti greičiau atsigauti po tam tikrų ligų. Nesakyčiau, kad tai pagrindinis ligos gydymo būdas, tačiau vilna, kaip pagalbinė priemonė, gali padėti pagerinti vietinį vaisto veikimą, kraujotaką, padėti palaikyti pastovią kūno temperatūrą.

Mano, kaip gydytojo praktikoje, vilna ir jos gaminiai dėl savo poveikio gali būti naudojami padedant gydyti daugelį išorinių ligų. Tai ir degeneracinės sąnarių ligos, kaulinio audinio pažeidimai, raumenų pažeidimai, sausgyslių, raiščių uždegimai. Vilnoniai paklotai yra dažna priemonė pragulų prevencijai. Kaip jau minėta, vilna gali būti pasitelkiama padedant gydyti kraujotakos bei odos jutimo sutrikimus bei bendram organizmo imuniteto stiprinimui, gerinant kraujotaką. 

Noriu pabrėžti, kad iš vilnos pagamintos ar vilna padengtos ortopedinės priemonės turi būti ergonomiškos, tinkamo dydžio, formos, pritaikytos prie kūno formos, kad tvirtai ir patogiai laikytųsi.

Atsiminkime, kad vilnos gaminiai problemų tikrai neišspręs, tačiau neabejotinai gali padėti sustiprinti bei prailginti įprastinio gydymo poveikį ir kartu sutrumpinti gijimo laiką, sumažinti gydymo išlaidas.

                                                                                                Gyd. Juozas Krakauskas

Kviečiame išbandyti vilnones šlepetes – užtikrinkite šilumą Jūsų pėdoms.

Jūsų krepšelis

Krepšelyje nėra produktų.

Jums gali patikti:
kedutes uzvalkalas
Pamėgtos prekės
Kol kas neturite pasirinkę mėgstamų prekių
Jums gali patikti:
kedutes uzvalkalas
Prisijungti
Registruotis