Dažnai tenka girdėti, jog šlepetės ir vaikai – du nesuderinami dalykai. Tiesos čia tikrai yra, vaikai, ypatingai jaunesnio amžiaus, aktyviai juda namuose, todėl šlepetės dažnai jiems tampa trukdžiu. Dėl šios priežasties vaikų šlepetes galima rasti bet kur, tik ne ant jų kojų. Visgi, šlepetes vaikai taip pat gali pamėgti, tik jas renkant svarbu atsižvelgti į tam tikrus kriterijus.
Vaikiškų šlepečių dizainas
Geriausia rinktis tapkutes vaikams uždaru priekiu bei galu, jos turėtų būti „basučių“ tipo. Tai būtina sąlyga aktyviai namuose judantiems vaikams. Vaikiškos šlepetės turi tvirtai apgaubti pėdą, nuo jos nekristi, tik taip vaikas galės jaustis komfortiškai. Jeigu priekis bus atviras – didėja tikimybė, jog vaikas gali susižeisti priekinius pirštukus, esant atviram galui – traumos gali būti neišvengiamos.
Kalbant apie spalvas, įvairius prisiuvimus prie šlepečių – svarbiausia, jog jie netrukdytų vaikams. Vaikams dažnai patinka įvairių gyvūnų formų šlepetės, tačiau jos gali būti papuoštos „ausimis“ ir panašiais dalykais, kurie gali trukdyti vaikščiojimo metu. Todėl geriau rinktis paprastesnes šlepetes, be įvairių papuošimų, bet ryškesnes, pavyzdžiui, žalias, mėlynas, rausvas.
Vaikiškų šlepečių sudėtis
Lietuvoje ypatingai pamėgtos guminės šlepetės, tėvai vaikams jas perka ne tik vasaros sezonu, bet ir nešiojimui namuose žiemą. Guminės šlepetės nėra tinkamos vaikams, nes neleidžia odai kvėpuoti, o aktyviai leisdami laiką namuose gausiau prakaituoja. Pėdos sudrėksta, taip atsiranda palanki terpė grybeliui veistis.
Todėl šlepetės vaikams turėtų būti pagamintos iš natūralių pluoštų, pavyzdžiui, odos ar vilnos, kurie yra pralaidūs orui. Vilnonės šlepetės vaikams puikus pasirinkimas, nes jose kojos neprakaituoja ir nekaista, su jomis nekaršta vasarą ir nešalta žiemą. Vilna puikiai sugeria ir išgarina drėgmę, todėl vaikiškos šlepetės išlieka sausos, taip užkertamas kelias mikrobams veistis.
Tėvelius gali neraminti tai, jog vilna nemaloniai dirgins vaiko odą. Šiuolaikiniai vilnos apdirbimo procesai šią riziką itin sumažina. Šių dienų vilnos pluoštai yra itin švelnūs bei minkšti, todėl dirginti gali tik labai jautrią pėdų odą turinčius vaikus.
Vaikiškų šlepečių padas
Labai svarbu atkreipti dėmesį į šlepečių padą, svarbiausias kriterijus jam – jis turi būti neslystantis. Geriausią rinktis gumuotą padą, kuris sumažina slydimo tikimybę. Ypatingą dėmesį padui reikėtų teikti, kai šlepetės ar batukai renkami vaikams, kurie dar nevaikšto itin tvirtai.
Vaikiškų šlepečių dydis
Tapkutės vaikams turėtų būti tokio dydžio, kokia yra vaiko pėda. Tėvai dažnai yra linkę pirkti šlepetes šiek tiek didesnes, kitaip tariant „ant išaugimo“. To daryti nerekomenduojama, nes vėlgi susiduriama su dažnesnių traumų tikimybe. Vaikiškos šlepetės neturėtų nei spausti, nei kristi nuo kojos, tik avėdami tinkamą dydį vaikai gali jaustis komfortiškai.
Vilnonės šlepetės vaikams – kokia jų priežiūra?
Norint užtikrinti tinkamą higieną, patariama šlepetes kas pusę metų skalbti ir tam svarbu naudoti specialią skalbimo priemonę, skirtą vilnai, ji turėtų būti skysta. Skalbimo miltelių naudoti nepatariama, nes jie gali užstrikti vilnos audinyje ir jį suvelti. Skalbti galima tik vilnos režimu arba rankomis. Dažniau nei skalbti, šlepetes rekomenduojama palikti lauke išsivėdinti, nes vilna yra pati savaime išsivalanti medžiaga.
Kaip įtikinti vaiką nešioti šlepetes?
Net ir išrinkus ankstesnius kriterijus atitinkančias šlepetes vaikui, tikimybė, jog jis ims ir pradės jas nešioti nėra šimtaprocentinė. Tai užtikrinti vargu ar įmanoma, tačiau bandyti tikrai verta! Vaikams labai svarbus pavyzdys, todėl jeigu jie matys, kad tėveliai šlepečių namuose nedėvi, vargu, ar patys norės tai daryti. Todėl rinkdami šlepetes vaikui paieškokite jų ir sau.
Šlepetės vaikams turėtų patikti, todėl jas renkant būtinai atsižvelkite į vaiko norus, leiskite pačiam išsirinkti patinkančią spalvą, paaiškinkite, kodėl reikalingas tam tikras modelis. Taip pat svarbu paaiškinti, kodėl reikia jas nešioti namuose, pavyzdžiui, dėl didesnio saugumo, šilumos pėdoms, nes tai užtikrina mažesnį sergamumą.