Turbūt nesuklysime sakydami, jog išgirdę žodį vilna, pirmiausia pagalvojate apie avis. Tačiau, tai tikrai ne vienintelis gyvūnas, kuris gali džiuginti natūraliais vilnos pluoštais. Viena populiariausių vilnos rūšių – merinosų avių. Taip pat vilna džiugina kupranugariai, kašmyro ožkos, alpakos, triušiai, jakai ir netgi šunys. Kviečiame daugiau sužinoti apie merinosų, kupranugarių ir kašmyro vilnas, jų skirtumus bei priežiūros ypatumus.
Pelnytas merinosų vilnos populiarumas
Vilna ir saulėti kraštai skamba lyg du nesuderinami dalykai. Tačiau merinosų avys buvo pradėtos auginti saulėtoje Ispanijoje, o prieš maždaug 200 metų perkeltos į Australiją bei Naująją Zelandiją. Šiltas klimatas avims ypatingai tiko, o australų fermerių dėka išvesta autentiška Australijos Merinosų avių rūšis, kurių vilna pasižymi ypatingu švelnumu.
Merinosai – tikri vilnos čempionai. Iš vieno avino per metus gaunama net iki 17 kg vilnos pluošto, iš kurio išeina apie 8000 km ilgio siūlai! Kitos avių veislės per metus gali atauginti tik iki 6-7 kg vilnos.
Ši vilna yra kerpama ir yra plonesnė net už žmogaus plauką, švelni, pasižyminti antialgeriškomis bei puikiomis izoliacinėmis savybėmis. Šios vilnos gaminiai yra purūs, minkšti bei švelnūs. Merinosų vilnos plaukas primena spyruoklę, šios savybės dėka vilnos pluoštas yra ypatingai pralaidus orui. Jį suspaudus, tarp spyruoklyčių, susidaro milijonai oro tarpelių.
Šioje vilnoje gausu lanolino, kuris kitaip gali būti apibūdinamas, kaip riebalas ar vaškas besikaupinatis aplink vilnos plauką. Dėka lanolino plaukas apsaugomas nuo nepalankių oro sąlygų poveikio, pelėsio bei erkučių.
Išbandykite merino vilnos antklodes ir miegokite šiltai bei ramiai. Šio tipo vilnos turime tiek žiemines antklodes, tiek vasarines antklodes.
Merinosų vilna nereikalauja ypatingos priežiūros
Merinosų vilnos gaminiams rekomenduojamas dažnas vėdinimas gryname ore, taip vilna išsivalo savaime. Atėjus metui rimtesnei priežiūrai būtina atkreipti dėmesį į gaminio etiketę. Jeigu skalbimas galimas, tai daryti rekomenduojama rankomis arba skalbimo mašina, kurioje yra būtent vilnai skirta programa.
Skalbti kitomis, 30°C temperatūros programomis – nepatariama. Skalbimo metu lengviau išsivalo stipriai užnešioti gaminiai, tačiau visada išlieka tikimybė, kad gaminys gali šiek tiek pasitraukti, gali sukristi užpildas. Vilnai skalbti rekomenduojama rinktis skystą skalbimo priemonę su lanolinu, kuris, kaip kondicionierius, atstato vilnos plauko riebalų pusiausvyrą.
Aksominis kupranugarių vilnos prisilietimas
Kupranugariai šaltuoju metų laiku gali užsiauginti net iki 40 cm. ilgio plaukus, kurie susideda iš dviejų sluoksnių: poplaukio (esančio arčiau odos) ir šiurkščiojo pluošto. Šiurkštusis, mažiau vertingas, pluoštas gali siekti net 27 cm. ilgio, o poplaukis iki 13 cm., pastarasis yra vertingoji, švelnioji, puikias izoliacines savybes turinti plauko dalis, kuri ir yra naudojama produktų gamybai.
Per metus vienas kupranugaris gali užsiauginti 8-40 kg vilnos, viskas priklauso nuo pačio gyvūno dydžio. Kupranugarių vilna surenkama rankomis šukuojant gyvūnus pavasarinio kailio keitimo metu. Ši vilna pasižymi lengvumu, švelnumu bei minkštumu.
Dėl kupranugarių populiacijos mažėjimo ir šių gyvūnų vilnos stygiaus tekstilės pramonėje, ji vertinama kaip labai brangus pluoštas, todėl dažniausiai yra maišoma su merinosų avių vilna.
Kupranugarių vilnoje lanolino (natūralių vilnos riebalų) yra 30 proc. daugiau nei merinosų vilnoje, todėl ir šilumą ji sulaiko geriau. Naudodami vilnones antklodes žiemą miegosite šiltai, o vasarą – vėsiai. Be to, audinys lengvas bei labai pralaidus orui, teigiamai veikia sąnarius ir kraujotaką, yra švelnesnis nei avies vilna bei itin ilgaamžis.
Siūlome išbandyti iki kokybiškas kupranugario vilnos antklodes.
Prabanga alsuojanti kašmyro vilna
Viena švelniausių ir prabangiausių vilnų – kašmyro ožkų. Kašmyro ožkos yra ganėtinai retos, nes sėkmingai išgyventi gali tik specifiniame klimate. Daugiausia jų auginama Mongolijoje ir Kinijoje, labiausiai šioms ožkoms patinka gyventi maždaug 4 kilometrų aukštyje.
Kašmyro vilna sudaro tik apie 0,5% visos pasaulio vilnos, todėl yra itin vertinama. Kašmyro vilnos plaukas pasižymi švelnumu, lengvumu bei išskirtiniu blizgesiu. Apatinis ožkų vilnos sluoksnis minkštas ir tankus, todėl puikiai saugo jas nuo šalčio, kuris Mongolijoje ir Kinijoje gali pasiekti net -40° temperatūrą.
Ši vilna, kaip ir kupranugarių, yra iššukuojama. Iš vieno kašmyro ožio per metus pavyksta iššukuoti 150-200 g., o iš ožkos – vos 100 g. gamybai tinkamos vilnos. Vienam vidutinio dydžio megztiniui gali prireikti pagaminti net 3-5 ožkų vilnos! Todėl dažniausiai ši vilna yra maišoma su kitomis. Net ir mažas kašmyro kiekis, maišomas su kitomis vilnomis visiškai pakeičia gaminių struktūrą.
Šios vilnos gaminiai gali būti net iki 7 kartų šiltesni lyginant su merinosų!
Kupranugarių ir kašmyro vilnos gaminių priežiūra
Šio tipo vilnos gaminiams rekomenduojamas tik sausas cheminis valymas. Priežiūros etiketėje jis žymimas P raide apvaliame apskritime. Tai yra valymas su organiniu tirpikliu perchloretilenu. Sauso cheminio valymo procese nenaudojamas vanduo. Valymo metu vilnoniai gaminiai išlieka purūs, nepraranda savo formos. Po valymo visi vilnoniai gaminiai lengvai prašukuojami ir įriebinami lanolinu, kad vilnos plaukas atgautų savo ankstesnes savybes.
Vis dažniau gamintojai etiketėje rekomenduoja ekologišką valymą, kuris žymimas raide F. Tai valymas angliavandeniliais. Šis valymo būdas švelnus ir draugiškas aplinkai, tausoja audinius. Tačiau šiuo būdu rekomenduojama valyti tik neužnešiotus gaminius, į kuriuos purvas ir įvairios dėmės dar nėra įsiskverbusios.